
Géczi János József Attila-díjas író és képzőművész, egyetemi oktató Monostorpályiban született 1954-ben. Az általános iskola elvégzése után a debreceni Tóth Árpád Gimnázium biológia-kémia tagozatára járt, ahol 1972-ben szerzett érettségit, majd sikeres felvételit nyert a József Attila Tudományegyetem (ma: Szegedi Tudományegyetem) kutató biológus szakára. Harmadéves korától az Antropológia Tanszéken tevékenykedett Farkas Gyula vezetése mellett. 1978-ban szerzett biológia-szakos diplomát.
1979-1988 között a veszprémi Országos Oktatástechnikai Központban volt a biológia tantárgyi szerkesztője. 1988 és 1999 között az Oktatáskutató Intézet könyvkiadóját vezette. 1990-től az Iskolakultúra szerkesztője. Közben 1991 és 1996 között az Országos Közoktatási Intézet munkatársa. 1993-2000 között a Vár ucca 17 szerkesztője. 1995-től a pécsi Janus Pannonius (utóbb: Pécsi Tudományegyetem) teljes, majd félállású oktatója, habilitált docens, majd 2003-tól 2017-ig a veszprémi Pannon Egyetem munkatársa, az MFTK Filozófia, Történelemtudomány és Antropológia intézet vezetője, az utolsó 7 évben a kar stratégiai dékánhelyettese. 2021 óta az MTA doktora.
Tagja volt a nagysikerű 100 szóban Veszprém történetíró pályázat zsűrijének, melyet 2022-ben a világon első alkalommal hirdettek meg középvárosban.
1980 óta szerepel kiállításokon, képzőművészként való elismertsége mégis késői. Pedig folyamatosan mutatja be kollázsait, dekollázsait, elektrografikáit, digitális fotóit, képverseit kollektív tárlatokon és egyéni kiállításokon. Budapesten, Veszprémben, Kaposváron, Szegeden, Debrecenben és másutt.
2001-ben mutatták be az Írók Boltjában a Szöveg-Tér-Kép – Írások Géczi János műveiről című kötetet. Utána indult el az a lassú folyamat, amelynek következtében elkezdődött a szépíró és tudós mellett a képzőművész Géczi János felfedezése. Vizuális munkái legalább annyira szokatlannak bizonyultak, mint terjedelmes, sok rétegű, sok jelentésű írásos tevékenysége.
Az áttörést, a képzőművész Géczi János előtérbe kerülését a 2023-ban Veszprémben, Európa Kulturális Fővárosában, a Művészetek Háza néven működő Dubniczay-palotában Bán András által szakszerűen rendezett kiállítás váltotta ki.