Rostoka László művei a 87. Opusban

Igazán kiváló évet zárt az Opus folyóirat, s ezt az esztendőt az idei utolsó kiadással, abban is Rostoka László impozáns alkotásaival zárjuk. Mivel nálunk fontos a külcsín és a belbecs egyaránt, ügyelünk arra, hogy ne csak az olvasók agyát, de szemét is elkápráztassuk. Most pedig ismerjük meg a művészt. 

Rostoka László 1948. május 18-án a (cseh)szlovákiai Köbölkúton született. Tanulmányait a Pozsonyi Művészeti Középiskolán, illetve a Képzőművészeti Akadémián végezte. Volt szabadúszó grafikus, grafikai stúdió kreatív igazgatója, jelenleg pedig a saját vállalkozását vezeti. 

Elsősorban kulturális plakátok, művészeti albumok, katalógusok tervezésével, illusztrálásával foglalkozik. A szabadkézi rajz személyességét jól ötvözi a komputer-grafika lehetőségeivel, szabályos, geometrikus objektivitásával. Szűkszavú, emblematikus erejű munkáira a cseh, szlovák és magyar képzőművészeti hagyományokból elsősorban a konstruktivista törekvések hatottak. Akár jelmondata is lehetne az egyik interjújából vett idézet: „kevés eszközzel sokat mondani”. Számos könyvkötet grafikusa, tipográfusa vagy illusztrátora, köztük például Orosz István posztereinek közreadója, Vámos Miklós Borgisz című regényének illusztrátora.

A Nagyszombati Nemzetközi Plakáttriennále egyik létrehozója, a Mesterszem díj megalapítója. 1981-ben, Magyar művészek közül elsőként tagjává választotta a legjelentősebb tervezőket tömörítő Alliance Graphique Internationale, 2004-ben meghívta tagjai sorába a Magyar Művészeti Akadémia, 2005-ben Budapesten 12 plakáttervező kollégájával együtt megalapította a Magyar Plakát Társaságot.

Oszd meg az ismerőseiddel!